Хранене
Морските свинчета се хранят със свежи зеленчуци и плодове, и със зърнени смески. Не трябва да се пренебрегва един вид храна заради друг. Смеските можете да закупите от зоомагазини. Кутиите с храна съдържат различни семена и няколко вида гранулки.
Гранулките обикновено съдържат витамини и полезни за храносмилането частици. Семената осигуряват витамин В. При недостигна витамин В морските свинчета получават гърчове. За едно животно стига 1 супена лъжица дневно. Забележка: не се доверявайте на изписаните по кутиите с храна съдържания, те не отговарят на семената, които ще намерите вътре. Обикновено липсват фъстъците, орехите и кръглите гранулки, или пък има 1-2 от тях в цялата кутия. За компенсация производителите слагат по много царевица, която повечето морски свинчета отказват или поне не консумират в големи количества. И все пак - не се отказвайте да купувате зърнени смески. Те поне са обезпрашени и съдържат овес, жито, просо и слънчоглед, като понякога и другите обявени съставки. С фъстъците не трябва да се прекалява, тъй като са богати на мазнини, а и някои гризачи развиват алергии към тях.
При морските свинчета, хапващи слънчоглед, често се наблюдава смешна гледка : нанизват семката на долните резци и не могат нито да я извадят, нито да я сдъвчат. Не се стряскайте. Просто хванете здраво челюстта и измъкнете с другата си ръка семката.
Moрските свинчета не могат да произвеждат сами витамин С. Те се нуждаят от зелена храна - сено, магданоз, марули, лапад, киселец, спанак, листа от моркови и репички, и т.н. Не трябва да се прекалява със зелето, тъй като е тежка храна. Не купувайте зелени и всякакви цветни "витаминни пръчки" от зоомагазините - това е боя, нищо общо с витамин С, а е вредна за бъбреците. Внимавайте с марулите, понякога са нитратени бомби.
Морското свинче обича краставици, но внимавайте със съдържанието на нитрати. Хранете го и с други зеленчуци и плодове. То трябва да получава повече свежа храна, отколкото гранулирана.
Вода : - купете специално шише за вода за морски свинчета. Нека в магазина ви покажат как се слага на клетката и как се пълни. Възможно е да не става за вашата клетка, затова помолете да го закачат при демонстрацията на клетка, която прилича на вашата (по възможност). Ако морското свинче получава в изобилие свежа храна, то няма да пие много вода. Още веднъж препоръчвам да давате на морското свинче много повече свежа, отколкото суха храна.
Eто колко витамин С има в някои храни /на 100гр/ :
Листа от ряпа - 260мгЛиста от синап - 252мгЛиста от глухарче - 200мгКъдраво шотл. зеле - 192мгБрюкселско зеле - 173мгМагданоз - 140 мгЦвекло - 100мгЛиста броколи - 120мг (стъблата не съдържат вит. С)Карфиол - 100мгЯгоди - 100мгЦвят от броколи - 87мгСпанак - 60мгМалини - 60мгПортокали - 50мгЗеле - 50мгГоре.
Подрязване на НоктиМорските свинчета имат четири къси нокътя на всяка 'ръка' и по три на всеки 'крак'. Ако животното не ги изтрива, те ще израснат трърде дълги и извити.Така ноктите ще пречат на ходенето, ще се забиват в крачето.
Ako това се случи с вашето свинче, значи то не изтрива достатъчно ноктите си и има нужда от вашата помощ. Ако не искате да се заемете с подкъсяването на ноктите (ако се страхувате, че може да го нараните), то водете свинчето на ветеринар за рутинна поддръжка на крайниците. Ветеринарният лекар ще подкъси ноктите със специални ножички.
Бихте могли да се научите сами да режете ноктите на вашето свинче. За целта трябва или да си купите ножичка за подрязване на нокти за морски свинчета (7-10 лв.), или да намерите надеждна нокторезачка. Имайте предвид една особеност на ноктите на морските свинчета - по цялата им дължина минава кръвоносен съд, затова не трябва да отрязвате направо цялото парче нокът, което смятате за излишно. Трябва да отрязвате първоначално няколко милиметра (1-2), след това да изчакате няколко дни, докато кръвоносният съд се отдръпне малко назад. (Срещу светлина ще видите това). Постепенно ще подкъсите нокътя.
Ако засегнете кръвоносния съд, ще потече кръв. При здраво свинче кръвотечението трябва да спре своевременно. Попийте кръвта, изчакайте, докато се уверите, че всичко е наред. не поставяйте свинчето веднага върху талаш, тъй като то все още има рана на крака, която не трябва да се инфектира. Ако имате проблеми или се чувствате несигурни, потърсете ветеринар.
Ето една диаграма, взета от сайта-магазин futurepets.com. Номер 1: Нормален нокът, в който се вижда кръвоносният съд. Номер 2: Ако срежете по вътрешната линия, ще срежете кръвоносния съд, както виждате. Затова трябва да срежете по външната линия. Забележете на картинката как с растежа на нокътя расте и кръвоносният съд. Номер 3, 4: Кръвоносният съд ще се прибира назад, ако постепенно с течение на времето отрязвате по малко нокът.Номер 5: Ето как подкъсеният нокът се реже по-лесно с по-малка опасност от нараняване. Номер 6: Нормален нокът. Горе.
Проблеми със зъбитеМного морски свинчета имат проблеми с дължната на зъбите. Ако забележите прекалено дълги зъби в устата на свинчето ви, веднага го заведете на лекар. Извитите резци нараняват кожата и правят невъзможно храненето.Ако вашето морско свинче си счупи зъбче, изчакайте резеца да израсте, като през това време хранете животинчето със смляна или настъргана наситно храна. Не забравяйте, че прасето има още много зъби, разположени в задната част на черепа, и ако не може да разкъсва храната на малки парчета, то все още може да дъвче.
Ето как изглеждат някои инструменти, с които се третират тези "зъбни" проблеми. Tези снимки са взети от сайта на guinealynx.info.Горе.
БременностСвинките трябва да родят за първи път на възраст между 5 и 12 месеца. Ако в този период не забременеят, по-добре това да не се случва и по-късно в живота им. Освен това се препоръчва женските да не раждат повече от 3 пъти годишно, майките да не са по-възрастни от 3 години, а бащите - на не повече от 5 години.
Ако имате бременни свинки, вземете предвид следните съвети за грижи за майката:1. Проверете дали бъдещата майка не е твърде млада. Ако тя е по-млада от 4-5 месеца, или по-слаба от 500 грама в началото на бременността, може да имате проблеми. Говорете с ветеринарен лекар или поне имайте предвид телефонния номер и адрес на най-близката клиника. 2. За да задържите теглото на бебетата и да направите раждането по-лесно, намалете колкото можете дажбата на свинката от гранулки и й давайте повече зелена и свежа храна. Избягвайте да й давате богати на мазнини храни - ядки, семена, гранулки. 3. Бременните свинки имат нyжда от 20 милиграма витамин С всеки ден. Добра идея е да давате на свинката чисти плодови сокове. Така й давате плодова захар и енергия.4. Имайте предвид, че някои млади майки се държат странно при първо раждане. Някои свинки се плашат и тичат нервно наоколо, все едно са ужасени от странното си състояние. Успокойте свинката и по възможност не я оставяйте сама.
Бременността при морските свинчета протича леко и почти незабелязано, трае 60-72 дни. Малките могат да бъдат усетени, когато ритат в майката, също както при хората. Когато това стане, остават 3 седмици до раждането.
Самото раждане може да продължи от 15 до 40 минути. Ако сте виждали свинката си да хълца, значи няма да се изненадате от контракциите. Първото свинче се появява около 5 минути след началото на раждането. Главата се показва първа. Майката почиства малкото. Минават 3-4 минути, докато се роди следващото 'бебе'. Плацентата се изхвърля след раждането, като голяма част от нея бива изядена от майката. Понякога майката не успява да се погрижи за всички малки и трябва да й помогнете. Ако по време на раждането майката не освободи малките от обвивките им, вие трябва да разкъсате мембранките. В противен случай бебетата ще се задушат. След като почистите от мембранката леко и нежно бебето с чиста кърпичка, върнете го отново до майката.Не се опитвайте да издърпвате нищо от майката. Възможно е, при най-добрите намерения да помогнете на раждането, да усложните положението. Нормално майката трябва да освободи всяко малко от плацентата, като прегризе пъпната връв. Ако това не се случи, бихте могли да прережете пъпната връв със стерилизирани ножички на малко повече от сантиметър от коремчето. Иначе малкото свинче ще мъкне плацентата със себе си наоколо. Това не е причина за притеснения, тъй като майката рано или късно ще освободи свинчето от плацентата и пъпната връв. След раждането свинката изяжда всички "улики" - дори парченцата талаш наоколо. Тя прави това, за да не могат душещи наоколо хищници да доловят раждането на малки и беззащитни бебета. Ако тя роди през нощта, на сутринта няма да забележите, че е протекло раждане. Само гушещите се наблизо свинчета ще подсказват това (много красноречиво).
Потърсете ветеринар при всеки от следните случаи:1. Наличие на силно кръвотечение. Нормално не би трябвало да има повече от една супена лъжица кръв. Възможно е и да няма въобще.2. Ако майката прави усилия и въпреки това в продължение на 10 минути не се появи малкото.3. Ако майката надава силен писък с всяка контракция.4. Ako плацентата не се появи с малките.5. Ако майката се умори и се откаже да продължи раждането /при затруднения/. 6. Ако свинката отделя силна миризма на ацетон /2 седмици преди до 2 седмици след раждането/. 7. Ако свинката кърви повече от 2 дни след раждането или ако кърви силно. 8. Ако забележите по-големи количества кръв или друго вещество, всякакви симптоми на болест, необичайно поведение или умора след раждането, възможно е свинката да е задържала части от плацентата или дори някое неродено малко. Потърсете ветеринар веднага.
!!! Ако раждането продължи по-дълго от 40 минути, значи нещо не е наред. Вероятността да се роди някое живо бебе след това не е голяма. Малки под 50 гр. обикновено умират. Преждевременно родените нямат достатъчно развит инстинкт да дъвчат и гълтат, затова обикновено също умират.
Обикновено се раждат 3-4 малки по около 85 грама, с козина, с отворени очи. Те веднага могат да се хранят с обичайната храна на майката, но и продължават известно време да сучат. Майчината грижа за свинчетата е ограничена, те са самостоятелни. На 21 дни малките трябва да тежат от 165 до 240 грама. По това време и трябва да престанат да сучат. През първите два месеца малките морски свинчета нарастват с 2.5 -3.5 грама дневно. До 12-15 месеца продължават да растат с по-бавни темпове. Въпреки че отначало бебетата ще ви се струват кльощави, не ги тъпчете с храна. Те постепенно ще напълнеят.
След 4 седмици по-добре е да се разделят женските от мъжките, защото половата зрелост скоро ще настъпи. Горе.
ДвижениеДвижението е много важно за здравето на морското свинче. Въпреки че свинчето прави впечатление на лениво, тромаво същество, то има нужда да тича. Движението го поддържа жизнено, помага на метаболизма и го сприятелява с Вас много по-лесно, отколкото ако го възприемате като плюшена играчка.Всеки ден морското свинче се нуждае от разходка на пространство, по-голямо от клетката. Това може да бъде легло или пода на стаята. 1. Обезопасете района - махнете кабелите, отровни растения, найлони, ценни предмети и т.н. Заключете кучета, котки, порове (каквото друго животно си имате) в другата стая. Изключете възможността свинчето да избяга зад гардероби или легла, като препречите отворите. Накрая помислете дали има нещо друго, с което да увеличите безопасността на прасьо, и постелете някой стар чаршаф, одеало или покривка на пода. Така почистването след разходката на свинчето ще ви се стори песен.2. Пуснете свинчето на пода и го наблюдавайте. Отначало то ще стои на едно място, после може и да заспи, но постепенно ще свикне с новата територия и ще се раздвижи. Ще започне да ходи, да души, да разузнава, докато се превърне в тичащо и подскачащо във въздуха прасе. Когато наистина му е весело, ще груха като прасе, докато обикаля. 3. Можете да му оставите храна, някакви негови предмети, талаш от клетката - така подът ще му мирише на нещо познато. Горе.
Къпане на морското свинче Различни автори, любители и ветеринари имат различни мнения кога и колко често да се къпе свинчето. Някои казват, че може и изобщо да не се къпе. Общото мнение е, че това трябва да става рядко, един или два пъти годишно. Ползвайте специален шампоан за гризачи (ако изобщо намерите в България). Мийте свинчето, без да го мачкате и триете, без да му топите главата във вода. Важно е след това да го изсушите с кърпа, да постои завито, далеч от смъртоносни течения.Горе.
Как да хващаме и държим свинчеВажно е да държим свинчето правилно, за да не го травмираме - физически и психически.
Основно правило е да не се дава свинче на малки деца. Животното е меко и децата са склонни да го стискат, докато го убият... То се извива и скача от ръце, които не го държат сигурно и удобно, затова не само деца, а и неопитни възрастни може да го изпуснат. Костите на морските свинчета лесно се чупят при падане от височина.
Когато хващате животното, не прилагайте излишна сила. То не е тежко, нито чак толкова мърдащо - не го стискайте силно. Дръжте го спокойно и с две ръце, като обхващате цялото тяло, а не го хващате и вдигате за лапа или глава. Не позволявайте да виси или да е свито на топка. При хващане всяко свинче недоволства. Те обичат да ги държат, но не харесват самия акт на улавяне.
Хавлиената кърпа се препоръчва на по-неопитните или нa несигурните собственици - хващате свинчето, като му мятате кърпа отгоре и го грабвате с нея с две ръце. Така то се чувства сигурно, а и после на коленете ви всички "случайности" и "инциденти" ще попадат в кърпата... Друга полза от кърпата - ако свинчето ви избяга и не знаете как да го хванете, просто метнете върху него някоя кърпа, докато то ви бяга по пода. Свинчето веднага ще спре, защото ще реши, че се е скрило.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар